ASIRLARA MEYDAN OKUYAN LEZZET HACI BEKİR

Kastamonu’nun Araç ilçesinden İstanbul’a gelerek 1777 yılında Bahçekapı semtinde açtığı şekerci dükkanında lokum, akide, badem şekeri ve ezmeleri vs. şekerlemeleri imal ederek satmaya başlayan Hacı Bekir Efendi’den bugüne tam 244 senedir Hacı Bekir bir dünya mirası olan geleneksel lezzetlerini ilk günkü özenle sunmaya devam ediyor.

Türkiye’de 16. yüzyılda başlayan şekerleme imalatında tatlandırıcı olarak bal ile pekmez, doku bağlayıcı olarak da un kullanılmaktaydı. 19. yüzyıl başlarında Avrupa’da kurulan rafinerilerde üretilen, dönemin tabiriyle “kelle şekeri”nin Türkiye’ye gelmesiyle Hacı Bekir Efendi bu şekeri havanlarda dövüp eriterek gül, tarçın, sakız, portakal ve limon ilavesiyle farklı tat ve renklerde akideler üretmeye başlar.

1811’de Alman bilim adamı Constantin Kirchhoff tarafından bulunan nişastayı un yerine kullanarak şeker ve nişasta terkibiyle Hacı Bekir Efendi bu iki yeni hammaddeyi geleneksel lokum ve akide şekeri reçetesine uyarlayıp bugün bilinen form ve dokudaki ürünleri geliştirmiş.

Markanın akide ve lokumlarının ünü Osmanlı Sarayı’na ulaşınca Hacı Bekir Efendi, Padişah II. Mahmud tarafından Nişan-ı Ali Osmani’nin 1. Rütbe Nişanı’yla sarayın Şekercibaşı unvanına layık görülür ve sarayın şekerlemeleri Hacı Bekir’in Bahçekapı’da bulunan imalathanesinden alınmaya başlanır.

Hacı Bekir Efendi’nin başlattığı üretim alanındaki inovasyonu oğlu Mehmed Muhiddin pazarlama alanında devam ettirerek markanın kurumsal kimliğini oluşturmuş, daha sonra torunu Ali Muhiddin ise yine pazarlama ve sektörel inovasyonlara devam ettiği gibi Osmanlı’dan kalan bu lezzeti genç Türkiye Cumhuriyeti’nin damak tadı ve kültürel simgelerinden biri olarak tanıtmayı başarmış.

Mehmed Muhiddin Efendi, saray tarafından 1873’te Avusturya-Macaristan İmparatoru I. Franz Joseph himayesinde Viyana'da düzenlenen fuarda Osmanlı şekerlemelerini tanıtmakla görevlendirilmiş ve fuar komisyonu tarafından verilen gümüş madalyayla payitahta dönmüş. 1888’de Alman İmparatoriçesi ve Prusya Kraliçesi Augusta himayesinde düzenlenen Köln Fuarı’na katılan Şekerleme Ustası Mehmed Muhiddin Efendi, ikinci gümüş madalyasını kazanmış. 1893’te Amerika Kıtası Keşfinin 400. Yıl Dönümü münasebetiyle Chicago kentinde düzenlenen fuara katılıp orada ilk lokum üretim ve satışını gerçekleştirerek lokumun Amerika kıtasına tanıtımını sağlayan Mehmet Muhiddin Efendi, 1897 Brüksel Fuarı’na katılarak başarılarına altın madalya eklemiş.

Ali Muhiddin Bey, Osmanlı Şekercibaşılık unvanını aldıktan sonra 1906 Fransa Paris ve Nice fuarlarında altın madalyalar kazanır. 1911 yılında Mısır Sarayı tarafından da Şekercibaşı unvanını alan Ali Muhiddin Bey, Kahire ve İskenderiye’de Hacı Bekir şubelerini kurar. 1926’da Atatürk’ün emirleriyle Karadeniz Gemisi’yle düzenlenen, ülkemiz sanayisini Kuzey Afrika ve Avrupa ülkelerine tanıtmak amaçlı, 90 gün süren ilk yüzer sergiye o tarihteki sınırlı sanayi ürünleriyle birlikte Hacı Bekir firması da katılır. 1939’da New York Dünya Ticaret Fuarı’na iştirak edilir. 1965’te geleneksel üretim yerine Batı Almanya’dan ithal edilen makinelerle modern üretime geçilir. Kurulduğundan beri Eminönü semtinde yapılan üretim, 1989 yılında Pendik’teki modern tesislere taşınır.

Günümüzde dünyanın en eski 100 markasından biri olan ve halen Türkiye’nin ilk firması olarak altıncı nesli idrak eden Hacı Bekir, günümüzde dünyanın en lezzetli ve kaliteli şekerlemelerini üretmeye devam etmektedir. Şuanda Eminönü Bahçekapı’da iki, Kadıköy, Beyoğlu Parmakkapı ve Ankara Çankaya Atakule’de birer mağaza, Pendik’te fabrika satış mağazası, Maslak ve Bakırköy’de franchise işletmeleri faaliyet göstermektedir.

Ana ürün grupları lokum, akide şekeri, badem ve fıstık ezmeleri ve helva yanında badem şekeri, çikolata, şekerleme, şerbet şekeri ve reçel grubunda ürünlerin imalatı yapan Hacı Bekir, sezonluk lezzetlerle beraber 30’un üzerinde lokum çeşitleri arasında; güllü, ekstra fıstıklı, sade, cevizli gibi klasik tatların yanı sıra, tarçınlı, karanfilli gibi baharatlı; elmalı, yaban mersinli gibi meyveli ve bir kış klasiği olan kaymaklı lokumlar da üretmektedir. Limonlu, susamlı, tarçınlı gibi gözde ürünlerin yanında anason, menekşe, lavanta gibi Türk ve Osmanlı mutfak kültürünü yansıtan toplamda 15 çeşit akide şekeri üretimi yapmaya devam etmektedir.

 

Kaynakça:

hacibekir.com

İzleme 204

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap