ASRIN PROJESİ: 1915ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ

Temeli 18 Mart 2017’de atılan ve rekor bir sürede tamamlanarak Çanakkale Zaferi’nin 107. Yıl Dönümü’nde 18 Mart’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılışı gerçekleştirilen Malkara-Çanakkale Otoyolu ve 1915Çanakkale Köprüsü, Avrupa ve Asya kıtalarını bağlayan en önemli ulaşım arterlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Tarihi simgeleriyle olduğu kadar teknolojik yenilikleriyle de öne çıkan dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü 1915Çanakkale Köprüsü sayesinde Çanakkale Boğazı’nı geçiş süresi 6 dakikaya kadar inmiş oldu.

Konforlu ve kolay yolculuğun yanı sıra yakıt giderleri bakımından da önemli tasarruflar sağlayan otoyolu ve köprü hem sürücülere hem de yolculara üst düzey güvenli yolculuk imkanı sunuyor. Projenin tasarım ve inşaat sürecinde uygulanan güvenlik odaklı yaklaşım, hizmet sürecinde de aynı kararlılıkla sürdürülüyor. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda olan eğitimli ekipler hattın trafiğini 7/24 sürekli olarak izliyor ve gerektiğinde yardıma hızır gibi yetişiyor. Güvenlik sistemleriyle entegre şekilde çalışan trafik yönetimi sistemleri olan “Akıllı Ulaşım Sistemleri” ve “Merkezi Kontrol ve Veri Toplama Sistemi” (SCADA) sayesinde trafik ve yol güvenliği en üst seviyede tutuluyor.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle ihale edilen, inşaat çalışmaları DL E&C, Limak, SK ecoplant ve Yapı Merkezi ortaklığı tarafından yürütülen 1915Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi, uluslararası alanda da Çanakkale Zaferimizin nişanesi, Türkiye’nin tarihe damgası olarak anılıyor. Doğrudan ve dolaylı etkileriyle toplamda 14,5 Milyar Euro’ya eş değer ekonomik değer üretecek 1915Çanakkale Köprüsü, inşaatı sırasında kullanılan ileri teknolojiler ve üstün teknik özellikleriyle uluslararası inşaat sektöründe örnek projelerden biri olarak gösteriliyor.

138 Yıllık Hayal

İklimi, bereketli toprakları, doğal güzellikleri, ticari olanakları, liman kenti olması gibi özellikleriyle Çanakkale ve Tekirdağ bölgesi, tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış. Çeşitli milletlerin ordularının egemenlik mücadelelerine tanıklık etmiş. İlk çağlardan itibaren bir kıtadan diğerine geçiş yapmak isteyen insan topluluklarına güzergahlık yapmış. Eski Çağ Tarihçisi Prof. Dr. Reyhan Körpe’ye göre bu geçişi sağlamak için Çanakkale Boğazı’na ilk köprü yaklaşık 2 bin 500 yıl önce Nara Burnu ile Bigalı Kalesi arasında Yunanistan’ı fethetmeye giden Pers ordusu için inşa edilmiş.

Yakın tarihte ise bundan tam 138 yıl önce padişahlığı süresince İstanbul Boğaz Köprüsü ve Tünel-i Bahri (Marmaray ve Avrasya Tüneli) gibi büyük projelere imza atmış olan Sultan II. Abdülhamid Han tarafından Çanakkale Boğazı’na bir köprü yapılmak istenmiş. Ancak 93 Harbi sonrası Osmanlı Devletinin içinde bulunduğu iç ve dış karışıklardan dolayı proje hayata geçirilememiş.

22 Şubat 1879’da Mühendis Joseph İsella tarafından planları ve çizimleri gerçekleştirilen proje, bir demiryolu köprüsü olacaktı. Çanakkale Boğazı’nın en dar yerine inşa edilecek ve 1.500 metre uzunluğunda olacaktı. İzmir’i İstanbul’a, Gelibolu Yarımadası’nı Rumeli’ye bağlayacaktı.2 Bu köprüyle bölgenin refahı artacak, liman ve demiryolları ile birbirine bağlanacak şehirler sayesinde Osmanlı büyük bir atılım yapacaktı. Üstelik bu hat sayesinde bu iki büyük liman şehri arasındaki ulaşım 18 saat kısalıyordu. Projenin diğer bir önemli ayağı da Saros Körfezi’ne yeni bir liman inşasıydı. Bu liman, Avrupalı emsalleriyle rekabet edecek büyüklükte ve donanımda olacaktı.(3)

Özellikle son 20 yılda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ülkemiz için hayal olarak görülebilecek birçok proje hayata geçmiş, bunlardan biri de Malkara-Çanakkale Otoyolu ve 1915Çanakkale Köprüsü Projesi olmuştu.

1915Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi Nedir?

1915Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi, Malkara ile Çanakkale arasında 1915Çanakkale Köprüsü’nü de içeren 89 kilometre otoyol ve 12 kilometre bağlantı yolundan oluşmaktadır. Proje, 324 kilometrelik Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu Projesi’nin bir parçasıdır.

Proje, Malkara yerleşiminin güneyinden, Şarköy’ün batısından geçtikten sonra güneybatıya yönelerek Evreşe’nin doğusundan Gelibolu Yarımadası’na ulaşmaktadır. Gelibolu’nun kuzeyinden geçerek ilerleyen otoyol, Avrupa’da Sütlüce Köyü ve Asya’da Lapseki arasında yer alan 1915Çanakkale Köprüsü ile Asya yakasına geçerek Umurbey beldesi bölgesine ulaşmaktadır.

Projede 1915Çanakkale Köprüsü’nün yanı sıra 2 adet yaklaşım viyadüğü, 2 adet betonarme viyadük, 43 adet üst geçit (1 adet ekolojik üst geçit dahil), 40 adet alt geçit, 12 adet köprü (hidrolik köprüler ve alt geçit köprüleri dahil), 228 adet menfez, 12 adet kavşak (devlet yolu üzerindekilerle birlikte), 4 adet otoyol hizmet tesisi, 2 adet bakım işletme merkezi ve 5 adet ücret toplama istasyonu yer alıyor.

Çoklu finansman yapısı ile dünyadaki sayılı projeler arasına giren 1915Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi, bugüne kadar 12 global finans ödülüne layık görüldü.

Dünyanın En Büyük Asma Köprüsü

Simgelerin köprüsü olarak da tanımlanan 1915Çanakkale Köprüsü; 2023 metre orta açıklık, 770'er metre yan açıklıklar ve 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleriyle toplam 4.608 metre uzunluktadır. Japonya’daki Akashi Kaikyō Köprüsü’nü 32 metre geçerek dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü olma özelliği kazanan 1915Çanakkale Köprüsü, 334 metrelik tepe noktası yüksekliğiyle de dünyanın en yüksek kuleli asma köprüsü unvanına sahiptir. Ayrıca 45 m genişliğindeki ikiz tabliye sistemi Türkiye’de ilk kez 1915Çanakkale Köprüsü’nde uygulanmıştır.

Boğaz Köprülerinin Uzunlukları 

1915 Çanakkale Köprüsü 4.608 m

Osmangazi Köprüsü 2.682 m

Yavuz Sultan Selim Köprüsü 2.164 m

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü 1.510 m

15 Temmuz Şehitler Köprüsü 1.560 m

Simgeler Geçidi

• Çanakkale’nin gerdanlığı 1915Çanakkale Köprüsü’nün kulelerinin kırmızı beyaz rengi, al bayrağımızı temsil etmektedir.

• İki çelik kule arasındaki 2.023 metrelik orta açıklık, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Kuruluş Yılı’nı sembolize etmektedir.

• Deniz seviyesinden itibaren 318 metrelik çelik kuleleri, Türk milletinin bağımsızlığını kazanmasındaki en önemli tarihlerden biri olan 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin kazanıldığı 18 Mart 1915’i işaret etmektedir.

• Kulelerin üzerinde yer alacak top mermisi replikaları, dünya tarihinin dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Savaşı’nın en kritik eylemlerinden birine Seyit Onbaşı’nın taşıdığı 215 kg ağırlığındaki top mermisine ve Türk milletinin bağımsızlığına işaret eder. Top mermisi replikaları ile kule yüksekliği 334 metredir.

• Köprünün beyaz renkteki bağ kirişlerinde Klasik Türk Mimarisinin yaygın örneklerinden yola çıkılarak nervürlü desen uygulanmıştır.

• Viyadük ayaklarında Çanakkale Şehitler Abidesi’nden esinlenen özel tasarım uygulanmıştır.

• Köprüde kullanılan 160.422 kilometrelik kablo uzunluğu dünyanın çevresini dört kere sarabilmektedir.

 

Kaynakça

(1) Köprüye ilişkin temel bilgiler www.1915canakkale.com adresinden derlenerek oluşturulmuştur.

(2) ÇOLAK, İsmail. Sultan II. Abdülhamit’in Çağı Aşan Köprüleri, Zafer Dergisi, 507. Sayı, Mart 2019.

(3) HIZLI, Kasım. Çanakkale Boğaz Köprüsü - 1879, Yedikıta Dergisi, 103. Sayı, Mart 2017.

İzleme 120

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap