GELENEKSEL ANTEP LEZZETİ: BAKLAVACI GAZİBURMA ÜNAL

Dünya mutfakları içinde ilk üç mutfak arasında gösterilen Türk Mutfağı, geçmişten günümüze köklü bir kültürel değere sahip olan mutfaklardan biridir.(1) Yüzyıllar boyunca farklı milletlerin sofra kültürüyle birleşerek bugünkü zengin yemek kültürünü oluşturan Türk Mutfağı, tatlı çeşitliliğiyle de dünya mutfağında öne çıkıyor. Bunlardan belki de en çok öne çıkanı hiç şüphesiz tatlıların sultanı olarak tanımlanan baklavadır.

Ülkemizde tatlı deyince akla ilk baklava, baklava denince de lezzetin kalbi Gaziantep gelir. Ama canımız lezzetli bir baklava çektiğinde de maalesef Antep’e gitmek pek mümkün olmuyor. Bu yazımızda canımız baklava çektiğinde o lezzeti sofralarımıza kadar getiren markalardan biri olarak öne çıkan Gaziburma Ünal’a yer verdik. Antep usulü baklavayı aslına uygun olarak bir aile geleneği tarifiyle üreten Gaziburma Ünal; birbirinden enfes menüleri, ürün kalitesi ve farklı sunum tarzlarıyla baklava severlerin ilgisini üzerine çekiyor.

Gaziburma, Mehmet Sait Budumlu ile oğullarının tecrübe, titizlik ve yenilikçi anlayışıyla 1984 yılında Pendik’te kuruldu. Kaliteden ve Gaziantep baklavasının geleneksel yapısından ödün vermeyen üretim anlayışı, sıcak ve samimi sunum şekli, müşteri memnuniyeti firmanın temel prensibi olmuş. Kurucusu Mehmet Sait Budumlu’nun 2010 yılında ebediyete intikalinden sonra Gaziburma Ünal adıyla 3. neslin yönetimde olduğu markasıyla baklava deneyimini bizlerle buluşturmaya devam ediyor. Üretim ve satış yeri aynı çatı altında olan Merkez şubesi ve kendine özgü konseptiyle Express şubeleri müşterilerine en iyiyi üretmek ve sunmak için ilk günkü heyecan ve coşkuyla baklavayı sofralarımıza taşıyor.

Gaziburma Ünal mutfağında Antep usulü geleneksel lezzetlerin aynı kalitede çıkması için hammadde seçiminden tüketiciye ulaşana dek üretimin her aşamasında uzmanlardan oluşan bir ekip sanatkar titizliğiyle çalışıyor. Mevsiminde toplanan ürünlerin özenle seçilmesi ve taze olarak saklanmasından sofralarımıza gelene değin kalfasından ustasına, gıda mühendisinden güleryüzlü servis personeline kadar ekibin her bir üyesinin binbir emek ve özenle hazırladığı baklavalar kolayca ulaştırılıyor müşterilerine. Üretimin günlük olarak yapıldığı Gaziburma Ünal’da tüm ürünler taze taze müşteriye sunuluyor.

Gaziburma Ünal lezzetinin sırrı, dede ve babadan gelen ustalıkta saklı. 3. neslin mühendislik eğitimlerinden kazandıkları yetkinliklerle harmanlanan bu ustalık, son teknolojiyle donatılmış hijyenik üretim tesisinde zirveye ulaşıyor. Susuz yetişen sert buğdaydan elde edilen hamur, saf Urfa yağı, dalından toplanan ve yöresinde yetişen erken hasat boz iç Antep fıstığı ve şerbetin ustalar eliyle en uygun kıvamda buluşmasıyla büyük bir lezzet şölenine imza atılıyor. Her bir tepsiye büyük bir titizlikle yansıtılan bu ustalıkla üretilen lezzetler, kalite açısından istenilen standarda ulaştığında markaya ait mağaza ve dijital ortamlar (sanal marketler ve sosyal medya kanalları) üzerinden baklava severlerle buluşturuluyor.

Haftanın her günü yöresel kahvaltı hizmetinin de sunulduğu mağazalarda Antep’e özgü tatlarla lezzetlendirilmiş bir kahvaltıyla güne başlamak isteyenler için özel fırsatlar yer alıyor. Antep lezzetlerini evine taşımak isteyen müşteriler için markanın “yöresel ürünler” reyonlarına göz atmak yeterli oluyor.

 

Kaynakça

(1) SOLMAZ, Yasemin. Türk Mutfak Kültürü ve Beslenme Alışkanlıkları Üzerine Bir Değerlendirme, Safran Kültür ve Turizm Araştırmaları Dergisi, 2018, Cilt 1, Sayı 3, s.108.

İzleme 462

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap