GIDA İSRAFI VE BİLİNÇLİ TÜKETİM İÇİN ÖNERİLER - KULLANDIĞIM UYGULAMALAR

Son  yıllarda hem ülkemizde hem  dünya  genelinde  gıda  israfı çok fazla artış göstermekte özellikle çöp konteynerleri ve sokaklara atılan  yemek ekmek artıklarından  bunu anlayabiliyoruz.Bende gıda israfını önlemek için  kendi kullandığım  mobil uygulama ve  yöntemleri sizler  için  paylaştım.
Alışveriş listesi yapın
Alışverişe çıkmadan önce, dolabınızda var olan malzemeleri gözden geçirerek, hafta boyunca yapacağınız yemekleri planlayın. Sonrasında, ihtiyacınız olan diğer malzemeleri belirleyerek, alışveriş listenizi hazırlayın. 
Listenize bağlı kalın
İhtiyacınız olandan fazlasını almamak için, sadece alışveriş listesi hazırlamak ve yanınıza almak yeterli olmuyor. Asıl önemli olan, listenize sadık kalmanız. Aklınızda bulundurmanız gereken diğer şeyler ise, kampanyalara aldanmamak ve açken alışverişe çıkmamak.
Buzdolabınızı kontrol edin.
Buzdolabınızın ısısını ve buzlanmasını sık sık kontrol edin. Besinlerin uzun süre taze kalabilmesi için, buzdolabınızın sıcaklığı 1-5 derece arası olmalı.
Atmayın
Yumuşayan meyveleri, meyve suyu veya smoothie gibi içecekler yaparakdeğerlendirin. Sebzeleriniz ise, eğer bozulmamışlarsa çorbalarınız için oldukça uygun bir seçenek.

Kalanları değerlendirin
Tencerede kalan yemeklerinizi atmak yerine, ertesi gün yapacağınız başka bir yemekte kullanın. Bir porsiyondan az kalan yemekleri makarnalara sos, kalan sebze yemeklerini türlü yapmak için değerlendirebilirsiniz.
Buzdolabınızı düzenleyin
Alışveriş yaptığınızda, buzdolabında daha uzun süredir bekleyen şeyleri öne alın ve önce onları kullanmaya özen gösterin. Böylece dolabın arka tarafında kalarak gözünüzden kaçan yiyeceklerin bozulmasını da engellersiniz.
Küçük porsiyonlarla servis yapın
Yemek servisini yaparken, küçük porsiyonlar sunun. Bu durum önceden ne kadar yiyeceğinizi kestiremediğinizde, yemeğin tabağınızda kalmasına engel olur. Ayrıca ne kadar yiyeceğinizi de kontrol edebilir ve formunuzu da koruyabilirsiniz.
 İhtiyacınız kadar alın
Önceden paketlenmiş belirli miktarlardaki yiyecekleri almak yerine, ihtiyacınız olan kadarını alın. Kiloluk paketlerdense, gerektiğinde taneyle alışveriş yapın.
Dondurun
Eğer satın aldığınız şeyin sadece bir kısmını kullanacaksanız, geri kalanı dondurun. Böylece zamanı geldiğinde, dolaptan daha taze çıkarabilirsiniz. Önceden haşlayarak donduracağınız sebzeler de, yemek pişirmek için yorgun olduğunuz günler için pratik bir yöntem sunabilir.
Geri dönüşüm yapın
Çöplerinizi ve geri dönüştürülebilir atıklarınızı birbirinden ayırın. Böylece hem geri dönüşüme katkı sağlamış hem de çevre kirliliğini önlemiş olursunuz.

1-Tazekese  www.tazekese.com     https://www.youtube.com/watch?v=vFB0lwIi9Rg

2-Fazlagıda     https://www.fazlagida.com/    https://www.facebook.com/watch/?v=1804509789595907

3-Dahataze     https://www.dahataze.app/   https://www.facebook.com/102944641533657/videos/263736082121178

4-Orekaapp     https://www.orekaapp.com/ 

https://www.facebook.com/104226367952823/videos/166636278378498

5-Yenirapp    https://www.yenirapp.com/

6-Favortr    https://www.favortr.com/about.html

 

SİZDE BU KONUDA  ÖNERİLERİNİZİ  YORUMLAR  KISMINA  YAZABİLİRSİNİZ.

İSRAFI  ÖNLEYEREK  TASARRUF ETMEK  ELİMİZDE

İzleme 86

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap