Hızlı Kilo Alma Yolları

Günümüzde insanların büyük çoğunluğu obezite ile mücadele ederken, sayısı azımsanamayacak kadar insan da kilo kaybı problemi ile uğraşmakta ve kilo alma yollarını aramaktadır.

Aşırı kilolu olma durumuyla karşılaştırıldığında zayıf olmanın, ne kadar değerli bir fiziki özellik olduğunun farkındayım.

Ancak her şeyde olduğu gibi zayıflık konusunda da kişinin sağlığı açısından bir limit mevcuttur. Çünkü olması gerekenden fazla yani halk arasında "cılız" diye tabir ettiğimiz şekilde olmanın, bizlere sağlık problemlerini de birlikte getirmesi kaçınılmazdır.

Vücut Kitle İndeksi (BMI) hesaplayıcısını kullanarak sağlıksız zayıflıkta olup olmadığınızı belirleyebilirsiniz. İnternet ağı üzerinde rahatlıkla bulabileceğiniz bu hesaplama ara yüzü; kilonuzu, boyunuzu, yaşınızı ve cinsiyetinizi dikkate alarak BMI verinizi göstermektedir. İstenilen verileri girdikten sonra karşınıza çıkan sonuç BMI verisi 18,5'in altındaysa bu, normalden zayıf olduğunuz anlamına gelecektir.

Ek olarak, konu hakkında uzman olan doktorunuz boyunuza, kilonuza, yediklerinize ve aktivite seviyenize göre normalden zayıf olup olmadığınızı belirlemenize yardımcı olabilir. Bunun sonucunda da doktorunuz, size özel bir kilo alma programı sağlayabilir.

Ancak bu tip bir program, sürekli abur cubur ve sağlıksız besleneceğiniz anlamına gelmeyecektir. Sağlıklı kilo alma, tıpkı bir kilo verme programı gibi dengeli bir yaklaşım gerektirmektedir.

Abur cubur tüketmek, kilo almak amaçlı size yardımcı olabilir. Ancak bu gıdalar, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu beslenmeyi karşılamayacaktır. Abur cuburdaki yağ, şeker ve tuz vücudunuza zarar verebilecek tür ve miktardadır.

Peki, kilo almak için ne yapmalıyım?” sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyim. Sağlıklı bir kilo alımı için aşağıdaki ipuçları size yardımcı olabilir:

Kilo Alma Yöntemleri

1) Öğünlerinize Sağlıklı Kaloriler Ekleyin

Kilo almak için beslenme düzeninizi büyük ölçüde değiştirmenize gerek yoktur. Öğünlerinize kuruyemiş, çeşitli tohumlar (keten tohumu, chia tohumu vb.) peynir, sağlıklı garnitürler ekleyerek alacağınız kalori miktarını kolaylıkla artırabilirsiniz. Badem, ayçiçeği çekirdeği, meyve veya tam tahıllı ekmek gibi gıdaları da dahil etmeyi deneyebilirsiniz.

2) Yoğun Besleyici Bileşenli Gıdalar Tüketin

Boş kalori ve abur cubur yemek yerine, besleyici bileşenler açısından zengin yiyecekler tüketin. Kas yapmanıza yardımcı olabilecek yüksek proteinli etleri bu konuda size yardımcı olacaktır.

Ayrıca, kahverengi pirinç ve diğer tam tahıllar gibi besleyici karbonhidratları seçin. Bu, iştahsızlık sorunu ile uğraşıyor olsanız bile vücudunuzun mümkün olduğunca fazla beslenmesini sağlamaya ve size hızlı kilo alma konusunda yardımcı olacaktır.

3) Atıştırmalıklar Tüketin

Ara öğünlerinizde bol protein ve sağlıklı karbonhidrat içeren atıştırmalıklar tüketmeye özen gösterin. Çiğ kuruyemiş karışımları, protein bar veya içecekleri ve humus ya da fıstık ezmesi içeren krakerler gibi seçenekleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Ayrıca kuruyemişler ve avokado gibi atıştırmalıkların, sağlıklı bir kalp için önemli olan "iyi yağları” içerdiğini unutmadan belirtmek isterim. Dolayısıyla bu atıştırmalıklar, hızlı kilo aldıran yiyecekler olmalarının yanında kadar sağlıklıdırlar da.

4) Küçük Öğünler Yemeyi Deneyin

Tıbbi veya duygusal sorunlar nedeniyle iştahsızlıkla mücadele ediyorsanız, çok miktarda yemek yemek size çekici gelmeyebilir. Bu sebeple, kalori alımınızı artırmak için gün boyunca daha küçük öğünler yemeyi deneyebilirsiniz.

5) Antrenman Yapın

Çok fazla aerobik egzersiz, kalori yakmanıza ve kilo alma hedefinize olumsuz etki edebilir. Ancak bu durumun, kuvvet antrenmanları için geçerli olmayacağını özellikle belirtmek isterim.

Ağırlık kaldırmak veya yoga yapmak bu antrenman türüne birer örnektir. İşin özeti kuvvet antrenmanları, kas yaparak kilo almanıza yardımcı olacaktır.

Önemli!

Makalede yer vermiş olduğum tüm bu bilgilere rağmen, kilo alma diyetine başlamadan önce mutlaka doktorunuzla konuşmanızı tavsiye ederim.

Çünkü, çok zayıf olma durumunuzun altında "beslenme değişiklikleri ile düzeltilemeyecek bir sağlık sorunu" yatıyor olabilir. Bu sayede doktorunuz, gelişmenizi yakın takip ederek vücudunuzda sağlıklı değişikliklerin gerçekleştiğinden emin olacaktır.

İzleme 1110

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap