Bambaşka Sanat!

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi sanat çok geniş bir yelpazeye sahip; hâla daha tartışılan bir akım! Siz, okuyucularıma şunu söylemek istiyorum. Çünkü birazdan internetten indirdiğim tabloyu göreceksiniz. Orada edebiyat da var. Ben de bir yazarım. Bunu diğer makalemde belirttim işim insanlara gerçekleri yazmak, bilgilendirmek, eğitmek, öğretmek bunlar yaparken sanki isyan ediyor veya şikayet ediyormuş gibi görüne bilirim ama kitaplarında da yazdığım ve kullandığım dil sizin diliniz yalın, basit gibi görünen ve anlaşılır. Şimdi bir sanatçı olarak ben size bunları yazmak zorundaydım. 

İşimize ve konumuza geri dönelim. Sanattan konuşabilmek için ilk önce sanatı anlamak gerekir. Çünkü çok geniş, karmaşık içinde bir çok alt ve yan ürünleri olan bir akım. Sanat dedikleri gibi yapay ama üretkenlik ise o zaman karşımızda iki farklı kavram var. Arkadaşlar ingilizce sözcük olan art kelimesinden bahsederken farklı bir kelimeyi size sunarak normalde resim olarak kullanılan bir kelime yapay olarak karşımıza çıkıyor. Sanat üretmektir, yaratmak değil. Örnek olarak ressam tuelin başına geçtiğinde imgeler ve renklerle onu şekillendirir. Bir yazar bilgisayarın başına oturduğu zaman imgeler, düşünür, tasarlar ve parmakları o tuşlarda harflere dokunur ortaya bir eser ortaya çıkar. Elbette sanat sadece bu ikisi ile ilintili değildir. Ama dediğim gibi sizlerin kafası karışmasın diye basit ve özellikle kısa tutuyorum. O da şimdilik.  Kültür ve sanat ama özellikle sanat kısmı benim uzmanlığım. Sinemadan, heykel, resim, tiyatro, dans, dokumadan, mimariye, el sanatları ve hatta güzelliğe kadar ama cilt bakımı olarak düşünün.

Suat kuş tarzı olsun. Tamam; herkesden farklı ve ilginç bir sanatçı olarak ben! Kültür ve sanatı size aşama aşama anlatmaya ve dediğim gibi sadece gerçekleri ve doğru olanı yazmaya söz veriyorum. Ama üslubuma bakmayın. Sivri dilliyim ama fark üretir. Mucizeler üretirim siz anladığınız zaman bambaşka bir insan olmuşsunuz işte asıl sanat ve sanatçı bu fark yaratmak ki yaratmak tanrı işidir; biz üretiyoruz. Düşüncelerimizde! Sürci lisan ettiysem affola.

İzleme 42
Etiketler : sanat insan bambaşka

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap