GÜNÜMÜZDE LİDERLİĞİN ZORLUKLARI

GÜNÜMÜZDE LİDERLİĞİN ZORLUKLARI

Eskiden liderliğin kişinin içinde olması gereken bir şey olduğu düşünülürdü. Kahraman tiplemelerinde vücut bulan bu kavrama cesaret, karizma ve hatta bir parça dramatik durumlara eğilimli olmanın mistik bir karışımı gözüyle bakılırdı. Ancak bütün bu özelliklerin ötesinde, L. Armstrong deyişiyle, liderlik nedir diye sormak durumunda kalırsanız asla bilemezsiniz.

Neyse ki hepimiz bu konuda daha bilgeleştik ya da en azından giderek daha rekabetçi ve inişlğ çıkışlı hale gelen iş ortamı bize dersimizi öğretti. Evet, liderlik hala çelişkili talepler karşısında cesaret ve kararlılık gerektiriyor. Örneğin insanlar, kaynaklar,para ve son teslim tarihleri arasında genellikle uzun vadeli çıkarlar yararına kısa vadeli acılara yol açan dengeler kurabilmek için liderliğin can alıcı bir öğesi olmaya devam ediyor. Ancak kuruluşların değişen yapısı, kuruluşlar arası ittifakların ve ortak girişimlerin giderek artması, üstüne üstlük işin doğasının bile değişiyor olması, liderliğe ilişkin çok daha pratik ve çeşitli yaklaşımları zorunlu kılıyor.

Liderlik Becerilerinizi Geliştirin

Karizmatik liderlere gerek duyulan bir yer ve zaman hep olacaktır, ama günümüzde çok az lider resmi otorite ve komuta-kontrol gücünü kullanıyor, bunun yerine net bir şekilde ifade edilen hedeflere ulaşmak için insanlara etkiliyo ve motive ediyor. Etkileme ve motive etme gücü şu becerileri gerektirir :

-İnandırıcı bir şekilde konuşma ve yazmayı içeren iletişim becerileri

-İnsanların gerçekten ne demeye çalıştığını anlamak için dinleme ve duymayı içeren insanlar arası ilişki becerileri

-Kaçınılmaz olan sürtüşme ve gerilim dönemleriyle başa çıkabilmek için sorun çözme becerileri

-Farklı grupları bir araya toplamak için müzakere becerileri

-İnsanları aynı hedef uğruna çaba harcamaya ikna etmek için motivasyon becerileri

İzleme 424

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap