Pandemi Döneminde Dijital Pazarlama Stratejisinin 2 Yolu

Pandemi Döneminde İşletmelerin Dijital Pazarlama Stratejisinin 2 Yolu

 

Her geçen gün değişmekte olan dünyamız yavaş yavaş sanal dünya ile yer değiştirmektedir. Bu yer değişiminde etkilenen olumlu olumsuz pek çok şey vardır bunlar arasında ticaret sektörü kendini dijital ortama ayak uydurmaktadır. Dijital ortam da yer alan işletmelerin web site sahibi olmaları sosyal medya kanalları üzerinden reklamlar yaparak ürün ve marka tanıtımı gibi pek çok şey ile ilgili olmaları gerekmektedir fakat bu alanlar da yer almak işletmeleri başarıya tek seferde ulaştırmaz. Dijital ortamda yer alan işletmeler her geçen gün farklı pazarlama teknikleriyle paylaşımlar ve reklamlar yapmaktadır fark ettiyseniz pek çoğu birbirinin kopyası nitelikte olmaya başladı siz işletme sahiplerinin kreatif bir pazarlama süreci ile müşterilerine ulaşmasıyla uzun süreli bir başarıya götürebilir. İşletmelerin dijital pazarlama stratejisi uygularken dikkat etmeleri gereken 2 önemli noktayı hazırladığım yazıda okuyabilirsiniz.

Verilerinizi Değerlendirerek Plan Yapmalısınız

İşletme sahiplerinin dijital ortam da yer alması onların başarıya ulaşmasını sağlayan ilk adım olarak adlandırılabilir fakat bu bir başlangıç pek çok adım atarak işletmeler başarıya ulaşabilir. Bu adımlar arasında işletmenin müşterilerden elde ettiği verilerle bir plan yapmasından geçmektedir ve bu verileri günümüz koşuluyla değerlendirerek plan yapmalıdır. COVİD-19 Dönemini yaşadığımız şu günler de işletmelerin müşterileriyle aralarına sosyal mesafe koymaları gerekmekte ama bunu yaparken işletmenin müşterilerine odaklı ürünleri üretmekte ve pazarlaması da gerekmektedir. Covid dönemi içerisinde müşterilerin davranışlarını ve isteklerine uygun olarak neler yapılabilir? Pandemi dönemin de en çok yaşanan olaylar paket servisleri sırasın da hijyenik olunmasına dikkat edilmesi ve ya temassız paket servisi gibi pek çok istek bulunmaktadır işletmelerin büyük veya küçük bunlara dikkat ederek pazarlama yöntemlerini belirlemeleri gerekmektedir.

 Pazarlama Tekniklerinizi Değiştirmelisiniz

Pazarlama dünyası kendi içerisinde pek çok farklı teknikleri barındırır bu teknikler artık klasikleşmiş ve herkes tarafından uygulanan yöntemler haline geldi bunu sürdürerek ürünlerinizi ve markanızın bilinirliğini arttırmanızın olasılığı biraz düşük. Dijital pazarlama dünyasına girdiğiniz de iki farklı teknik görürsünüz herkesin birbirine benzeyebileceği tür teknikler diğeri ise kreatif ve müşteri odaklı içeriklerle ürünleri pazarlayan işletmeleri görürsünüz uzun vadede başarılı olan işletmeler bu teknikleri kullanmaktadır bu teknikler nelerdir?

Kitle Odaklı Ürün ve Pazarlama Teknikleri

Müşterilerinizin kitlesini belirlemek ve ürünlerinizi onların bulunduğu ortamlara ulaştırabilmek gerçekten değerlidir. İnternet ortamı gerçek dünyanın aksine çok daha büyük bir ortam kitlenizi bulmanın pek çok yolu olabilir fakat kitlenizin karşısına her yerde çıkmak bu sizin bilinirliğinizi arttırabilir. Popüler olmuş sosyal medya kanalların da yer almanız bu kanallar üzerinden reklamlarınızla ürünlerinizi tanıtmanız sizin bilinirliğinizi ve güncelliğinizi gösterir bu sayede bilinir bir marka haline gelmek müşteriyi zihinsel olarak etkileyebilir sizin değerinizi müşteri gözünde arttırabilir peki bu popüler sosyal medya kanalları arasında neler var?

Popüler Sosyal Medya Kanalları

İnstagram

Facebook

Twitter

Tik-Tok

Tumblr

Linkedin

Pinterest

Youtube

Medium

Snapchat

Whatsapp

Bu kanallar da yer almak ve bu kanalların içerisinde barındırdığı imkanları uygulamak sizi başarıya ulaştırabilir müşterilerinize bu kanallar üzerinden ulaştığınız da onlara teklifler ve indirim gibi pek çok şeyi bir tık ile ulaştırabilirsiniz. Pandemi dönemin de evde kalınan günler de müşterilerin fiyatı artan ürünler karşısında indirim yapan işletmelerin ürünlerini takip ettiği gözlemlenmiştir bu saye de indirim yapmaya meyilli olan işletmeler pandemi dönemi gibi işletmeleri zorlayan bir dönemden kazançlı çıkabilirler bununla birlikte bu dönemler de müşterilerin güvenini kazanabilirsiniz.

Kanca Modelli Pazarlama Teknikleri

Kanca modeli pazarlama ve markalaşma tekniklerini bilmeden dijital medya da uzun süre müşteri aklında yer almanız zordur. Bugün dünyanın en büyük dijital pazarlama firmalarının ve sosyal medya devlerinin kullandığı bu teknik onları internet denildiğinde akla gelen bir unsur haline getirmiştir. Dijital pazarlamanızı uygularken müşterilerinizin aklında yer edinebilmek istiyorsanız kanca modelleri pazarlama tekniği kullanmalısınız kısaca bu teknikler nelerdir?

 

Tetikleyici: İlk kanca modeli olarak karşımıza çıkan tetikleyici iç ve dış tetikleyici olarak kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır fakat genel olarak tetikleyici müşterilerimizi kullanıcılarımızı harekete geçirmekten geçer. Onları iki şekilde harekete geçirebiliriz pazarlama stratejimiz içerisinde yer alan reklam teknikleri ile onlara e-posta, bildirimler, reklamlar ile ulaşabilmek ya da iç tetikleyici olarak onların zihinlerinde yer edinmek onlara sağladığımız güven ve bilinirlik duygusu ile onları markamıza bağlayabiliriz bu süreç oldukça uzun ve zor bir dönem olarak adlandırılmaktadır. Dünyanın en büyük sosyal medya şirketleri ve işletmeleri bu yöntemle aklımıza kazanmıştır bizle farkında olmadığımız duygusal bir bağ kurmuşlardır bu zihinsel pazarlama süreci olarak adlandırdığımız dönem müşteriyi kazanmamızı sağlamaktadır. (Daha fazlası için Kancaya Takılınca adlı kitabı okuyabilirsiniz)

Eylem: Tetikleyici sürecini başarılı bir şekilde uyguladıysanız eylem sürecinin etkilerini görebilirsiniz çünkü tetikleyicilerin sonucunda eyleme geçen müşterilerimiz veya kullanıcılarımız işletmemizin web sitesinde eyleme geçmektedir yaptığımız indirimler, teklifler, satın al gibi müşterilerimizi harekete geçirebilecek mesajlar onları eylem yapma durumunda bırakabilir.

Değişken Ödül:  Değişken ödül müşterileri ürünlerinize daha fazla çekmekten geçmektedir. İşletmenizin ne kadar zengin ürünler barındırdığı ve bu ürünlerin nasıl ilgi çekebilecek pazarlama yöntemleriyle yapıldığını içerir. Müşteriler web sitenizde sosyal medya kanallarınız da gezinirken ilgilerini çekebilecek ve bitmek bilmeyen ürünlerin arasında gezinirken kancaya takılıp ürünleri satın almasını sağlayabilirsiniz. Web sitenizin içeriklerinin ilgi çekici olması ve zengin bir içerik topluluğuna sahip olmanız gerekmektedir bu zengin içerikler veya ürünlerinizi müşteriye ilgilerini çekebilecek şekilde sunmalısınız. Zor bulunan veya stokta ne kadar kaldığını belirtmek ya da indirimde bulunduğunu belirtmek müşteri aklında ucuz olarak alınan bir şeyin ödül olarak atfedilebileceğini oluşturur bu tür zihinsel pazarlama süreçleri müşterilere ulaşmaktan ziyade onlara güven vermek ve akıllarına gelen bir ürünü ilk önce sizin sitenizde aramasını sağlar.

Kaynaklar

Think With Google

Kancaya Takılınca, Nır Eyal

 

 

 

 

 

 

İzleme 346

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap