Seo Kurgusu Nasıl Olmalı ?

Arama Motoru Optimizasyonu (Seo) Kurgusu Rehberi 

Arama motoru optimizasyonu kimilerine göre çok basit kimilerine göre ise çok karmaşık işlemler dizisi olarak gözükmektedir. Arama motoru optimizasyonu (Seo)  hakkında bilgisi olmayan pek çok kişi bu işi tek başına yapmaya başladığında başarısızlıkla karşılaşıp vazgeçmektedir  güvenilir olmayan seo ajanslarına başvurup cüzi paralar ile seo paketlerini almaktadır seo paketleri kısa vadeli birer çözümdür. Seo uzun ve doğal işlemler sırasında elde edebileceğimiz bir başarı hikâyesi olarak karşımıza çıkmaktadır bu hikâyenin başlangıcından önce doğru seo kurgusu nasıl olmalı bunu öğrenmeniz gerekmektedir.

Sitenizin İhtiyaçlarının Belirlenmesi

Arama motorları optimizasyonu işlemleri başlanmadan önce sitenizin ihtiyacı olan seo işlemlerinin belirlenmesi gerekmektedir. İhtiyaçlarınızın ne olduğunu bilmeden seo işlemlerine başlarsanız doğru yaptığınız pek çok şeyi kendine zarar olarak çevirebilirsiniz.

Web Sitenin İhtiyaçları Neler Olabilir ?

Her sektöre göre web sitenin ihtiyaçları değişmektedir fakat gerçek olan tek şey her web sitenin ihtiyacı aslında kullanıcının ihtiyacını demektir böylelikle biz arama motoru optimizasyonu hizmeti verenler aslında kullanıcı odaklı çalışmaktayız sırasıyla web sitenin ihtiyaçlarını listeliyelim.

Sektörünüzde bulunan rakiplerinizi analiz etmelisiniz

Sitenin hızını ölçmelisiniz (GT Matrix,Google Page Speed araçlarını kullanabilirsiniz)

Sitenin güvenlik durumu (Sucuri Security. Wordfence. iThemes Security eklentileri kullanabilirsiniz)

Sitenin google dizininde hangi sayfada yer aldığı

Sitenin içeriklerinin seo uyumlu olup olmadığı ( Yoast Seo, Math Rank Eklentileri Kullanabilirsiniz)

Sitenin sahip olduğu backlinlerin DR değeri (DR Değeri düşük olan backlinlerden kaçınmalısınız)

Sitenin haritasının Google botlar için doğru olması. (Yoast Seo, Secreming, Secreming Frog)

Robot.txt. doyasının doğru yazılması google botların sayfayı taraması için oldukça önemlidir.

İç  Seo ve Dış Seo İşlemleri web sitenin arama sayfasında öne çıkmasına yardımcı olabilir.

Web site içerisinde yer alan görsellerin boyutlarının optimize edilmesi gerekebilir.

Tıklama oranını arttıracak meta başlıklar web sitenizin ziyaretçi sayısını arttırabilir.

Seo Kurgusu İşlemleri

Web sitenizin ihtiyaçlarını belirledikten sonra bu ihtiyaçlar doğrultusunda hareket etmeniz gerekmektedir. Yaptığınız işlemlerin doğal olmasına dikkat etmelisiniz aksi takdirde google tarafından ciddi cezalarla karşılaşabilir bu cezaların sonucun da yaptığınız her şey boşa gitmiş olur.

Site hızınızını google page speed aracından kontrol edebilirsiniz daha sonra web sitenizin güvenlik durumunu eğer siteniz wordpress tabanlı ise belli başlı eklentiler vasıtasıyla öğrenebilir buna göre işlemler uygulayabilirsiniz.

Sitenizin içerisinde yer alan içeriklerin google arama dizininde nerede yer aldığı gerçekten çok önemli bu içeriklerin ziyaretçi sayısını arttırmak için meta başlıkları anahtar kelime yoğunluklarına dikkat etmelisiniz çok fazla anahtar kelime içeren bir içerik google tarafından değerli gözükmeyebilir uygun yoğunlukta anahtar kelime kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Site haritası ve robot.txt dosyası bu kısımda dikkat etmeniz gerekiyor hatta hazır ayarlardan da yapabilirsiniz riske girmemek adına uygun olabilir site haritası google botlarının sitenizin hangi kısımlarını taraması adına bir rehber olacaktır keza robot.txt doyası google botlarına web sitenin indexlenmesini istemediği ve istediği kısımlar da rehberlik edecektir bu bahsettiğim iki ayrıntı web sitenizin hızını önemli ölçüde etkileyebilir doğru işlemler yapılırsa içerikleriniz hızlı indexlenebilir ve google arama dizininde ön sıralara çıkabilirsiniz.

İç seo ve dış seo işlemleri web sitenizin temelini oluşturmaktadır backlinkler, iç link inşası gibi pek çok ayrıntı sitenizin google botları tarafından tamamen taranmasında ve indexlenebilmesinde etkili olacaktır. Backlink alırken Do follow almaya dikkat etmelisiniz aşırıya kaçmamalısınız fakat backlinlerinizin doğal olması gerekmektedir google algoritmaları artık bir işlemin organik olup olmadığını anlayabilmektedir bu yüzden içerikleriniz kullanıcıların ihtiyaçlarına hitap etmeli bu sayede paylaşıma yol açacak içeriklere sahip olabilirsiniz.

Web sitenizin seo işlemlerinde başarılı olmasını istiyorsanız bu işlemleri doğru şekilde uygulamanız gerekmektedir bu işlemleri uygulamanın tek yolu organik olması gerekmektedir. Hızlı bir şekilde başarı kazanmanın size yine hızlı bir şekilde olumsuz dönüşleri olacaktır web siteniz büyüyen bir bebek gibi işlemlerini uygulamanız gerekmektedir. Güvenilir seo ajanslarından hizmet alabilmekte seçenekleriniz arasında mutlaka bulunmalı kendi başınıza yapacağınız işlemler sizi hataya sürüklemesinden korkuyorsanız. 

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim herhangi bir konu için her zaman mesaj atabilirsiniz

İbrahim Şahin

 

 

 

 

İzleme 220

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap