INOVASYON

Tanımlar önemlidir; onlarsız etkili tartışmalar yapmak ve kavramlar üzerine inşa etmek zordur. Ve en iyi tanımlar fayda sağlar.

İnovasyon kelimesinden kurumsal bağlamda bahsederseniz, büyük olasılıkla bazı gözlerin yuvarlandığını göreceksiniz. “İnovasyon” kelimesi, uygulaması o kadar geniş ve belirsiz ki çoğu zaman işe yaramaz hissettiren bir moda sözcüğe dönüştü.

Ancak yenilik, modern ekonomide kritik öneme sahiptir. Bu yüzden inovasyon için net ve kullanışlı bir tanım bulacağız.

Amaçlarımız için, muhtemelen yararlı bir inovasyon tanımı:

Filtreleme için anlaşılması kolay testlere sahiptir

Şirketlerin gözlerini deviren faaliyet türlerini güvenilir bir şekilde filtreler

Çoğumuzun anlamlı yenilik olarak kabul edeceği şeyleri nadiren hariç tutar

Kısa ve basit

İnovasyonun çeşitli tanımları

Yeni ve faydalı fikirlerin uygulanması

Bu alakalı kalmakla ilgili

Harika fikir, zekice uygulandı ve iyi iletişim kurdu

Müşteriler tarafından yeni olarak algılanan ve benimsenen uygulanabilir bir iş modeli ile uygulanabilir, ilgili teklif

Bir kuruluşa değer katan yeni ürün ve hizmetlerin tanıtımı

“Yeni”yi içerdiği ve müşteri ihtiyaçlarını karşıladığı sürece, herhangi bir varyasyon geçerli olacaktır.

Şirketlerin müşterilerine sürekli değer katmasının temel yolu

Yeni pazarlarda müşterilere yeni iyilikler sunan ve kârlılık denklemini kökten iyileştiren çalışma

Yeni bir şeyin uygulanması

Değer yaratmak için yaratıcı fikirlerin uygulanması

Yeni, faydalı ve şaşırtıcı olan her şey

… ve benzeri

Bir şeyin gerçekten sonrasına kadar yenilikçi olup olmadığını bilmiyorsanız, tanımı proaktif olarak uygulamak zordur. Ve "değişim" kelimesi yenilik anlamına gelse de, muhtemelen çok geniştir. Peki ya, iyi bilinen bir iş modelinde, hisse değerinde bir kayıpla, ancak istikrarda bir artışla sonuçlanan bir değişikliğe bakıyorsak? Orada bir şey roman bu konuda, ama bizim için yenilik gibi gelmiyor.

 

Yararlı olduğuna inanmamızın nedeni, uygulayabileceğimiz “yenilikçilik” için üç açık testte:

Yenilik kavramı, doğrudan "inovasyon" kelimesinin içine işlenmiştir. Yeni değilse, muhtemelen yenilikten çok optimizasyondur.

Anlamlı bir sorunu çözüyor mu? Değilse, belki de yenilik yerine sanattır. Bu, sanatın değerli olmadığı anlamına gelmez, ancak genellikle bir sorunu çözmek için tasarlanmamıştır. Bize göre yeniliktir.

Değer yaratır mı? Değilse, belki de yenilikten ziyade bir icattır. Buluşlar değer yaratmaya yol açabilir, ancak genellikle birileri bunları inovasyon yoluyla uygulayana kadar olmaz.

Aynı zamanda -en azından bizim ilgilendiğimiz yerde- inovasyonun bir süreç olduğuna işaret ediyor. Kendi başına sonucun kendisi değil, oraya ulaşmanın yolu. Başarısız bir şekilde yenilik yapmanın mümkün olduğunu biliyoruz - yeniliklerin genellikle başarısız olduğuna dair çok sayıda kanıt var. Önemli olan, anlamlı bir soruna yeni bir çözüm uygulayarak değer yaratmaya çalışıyor olmanızdır.

Bu tanıma göre inovasyon ticari bağlamla sınırlı değildir. Kar amacı gütmeyen kuruluşlar yenilikçi olabilir; onların değer yaratma ölçütü tamamen farklıdır.

Tanımların Değeri

Tanımların ve dilin ekibinizi aynı noktada buluşturmada oynayabileceği rolü hafife almayın. Kuruluşunuzun bunu tanımlama şeklini yeniden gözden geçirmek bile yeni fikirlerin kilidini açabilir ve kuruluşların girişimlere öncelik vermesine yardımcı olabilir. Ve ekibinizin gerçekten yenilikçi çözümler yaratma yönünde anlamlı ilerleme kaydetmesini sağlar.

İzleme 455

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap