Üç Adımda Sağlıklı Bir Uyku

Yoğun stresten, çalışma hayatından, günlük işlerin yorgunluğundan, dertlerimizden, hepsinden kaçtığımız ve gözlerimizi kapatarak huzur bulduğumuz, belki de bize verilmiş en büyük hediye; uyku. Psikolojik ve fizyolojik olarak şüphesiz ki uyku en büyük kurtarıcımız. Peki ya biz yeterince sağlıklı uyuyabiliyor muyuz ? Sağlıklı bir uyku nasıl olmalı ? İşte siz de bu soruların cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz.

1.Adım; Yeterli Uyuyun

Sağlıklı bir uyku için uyku düzeni çok önemlidir. Vücudumuzun ihtiyacı olandan fazla ya da az   uyumamalıyız. Her yaş grubundan bireyler için ideal uyku süresi değişmektedir ideal uyku süreleri; 0-3 ay arası yeni doğan bebekler için 14-17 saattir, 4-11 ay arası çocuklar 12-15 saattir, 1-2 yaş arası 9-16 saat, okul öncesi dönem için 10-13 saat, okul dönemi için 9-11 saat, ergenlik dönemi için 8-10 saat, genç yetişkinler ve yetişkinler için 7-9 saat, ileri yaş grubu için 7-8 saattir. İhtiyacımız kadar uyursak hem daha dinç kalkarız hem de uyku ihtiyacımızı sağlıklı bir şekilde karşılamış oluruz.

2.Adım; Uyku Düzeninizi Ayarlayın

Beynimizin uyku düzenimizi ayarlayabilmesi için hafta içi, hafta sonu, tatil demeden her gün elimizden geldiğince aynı saatte uyuyup aynı saatte kalkmalıyız. Düzenli bir uyku rastgele biz düzene göre uyunan uykudan yani düzensiz uykudan çok daha sağlıklıdır. Uyku düzenimizi kendi hayatımıza ve rutin işlerimize göre ayarladıktan sonra bu düzene uyabilmeniz adına sizin için hazırladığımız  ufak tüyolarımız da var. Öncelikle uyku saatiniz yaklaştığında kafein içeren içecekler tüketmeyin, beyin ne kadar aktif çalışırsa uyumanız o kadar zorlaşacaktır. Kendinizi rahat hissedeceğiniz bir uyuma ortamınız olsun, sabahları uyandığınızda yatağınızda fazla zaman geçirmeyin ki sağlıklı bir uykunun getirisi olan dinçliğiniz yatakta kaybolmasın, uyumadan önce egzersiz yapmayın, fazla düşünmeyin. Sağlıklı, huzurlu ve mutlu uyuyun.

3.Adım; Mükemmel Bir Oda

Kaliteli ve sağlıklı bir uyku için ortamın katkısı kuşkusuz çok büyüktür. Uyumak için seçtiğiniz oda sadece size özel olsun kalabalık bir atmosferden kaçının kendinizi rahat ve özel hissettiğiniz sizi rahatsız eden şeylerin olmadığı temiz bir oda uykunuzun kalitesini arttıracaktır. Uyuyacağınız oda ne sizi bunaltacak kadar sıcak ne de sizi hasta edecek kadar soğuk olsun, kendi ihtiyacınız doğrultusunda ısısı ayarlanmış bir oda sizi sağlıklı bir uykuya bir adım daha yaklaştıracaktır. Kişisel olarak değişebilir lakin rahat bir uyku için ışıksız karanlık bir ortam tercih etmenizde fayda var.

İzleme 180

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap